Przedsiębiorstwo Technik Inżynierskich
Vacat - Technika
26-001 Masłów, Dąbrowa 351 A

Filtracja mgły olejowej, filtracja mokra, usuwanie mgły olejowej

Mgła olejowa

Osad olejowy będący skutkiem ubocznym procesu produkcyjnego w zakładach przemysłowych, inaczej mgła olejowa to zanieczyszczenie o wysokiej szkodliwości. Wdychanie mgły olejowej może powodować choroby płuc, podczas gdy pozostawiany przez nią śliski osad na powierzchniach podłóg i innych urządzeń może doprowadzić do poważnych wypadków. Filtracja mgły olejowej nie jest jednak niezbędna tylko ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników danego zakładu. Osiadając na różnych powierzchniach, także maszyn i urządzeń mgła olejowa może doprowadzić od uszkodzenia obwodów elektrycznych i rozdzielnic, a w konsekwencji od awarii maszyn i kosztownych przestojów.

Żeby usunąć mgłę olejową z powierza niezbędna jest jej filtracja. Służą do tego specjalne urządzenia filtrujące – demistery. Demistery usuwają mgłę z powietrza, jednocześnie oczyszczając je również z dymu i spalin. Odfiltrowany z powietrza, a następnie oczyszczony olej jest odprowadzany z powrotem do maszyny, co pozwala ograniczyć koszty związane z jej eksploatacją.

NOWOŚĆ!

Demister, odkraplacz, filtr mgły olejowej, filtr areozoli o wydajności od 1000 do 100 000 m3/h

(wszelkie informacje na zapytanie biuro@vacat.com.pl)

ZASTOSOWANIE

Demister może być podłączony bezpośrednio do obrabiarki lub do kolektora zbiorczego. Oczyszcza powietrze z mgły olejowej powstałej podczas pracy maszyn typu CNC itp. Demiestr usuwa wszelkie lepkie/kleiste substancje unoszące się w powietrzu.

ZASADA DZIAŁANIA

Demister działa na zasadzie wytrącania z powietrza kleistych substancji, wyłapuje mgłę (itp.) i odprowadza do zbiornika np. obrabiarki. Okres oczyszczania bardzo długi od 1 – 3 miesięcy w zależnościod stopnia zanieczyszczenia i intensywności pracy.

BUDOWA

Demister wypełniają lamelki metalowe służące do wytrącania mgły. Dodatkowo demister posiada pierścienie Reschinga/Białeckiego do dokładnego filtrowania. Filtr elektrostatyczny wymaga okresowego czyszczenia – wymycia pakietu znajdującego się w środku.

DANE TECHNICZNE
Wentylator odśrodkowy
Przepływ powietrza 500 – 1000 m3/h
 Silnik moc 1,5 kW
Obroty wentylatora 2820 rpm
Napięcie, zasilanie 230 / 400 V
Materiał Stal nierdzewna AISI 304
Wysokość 1270 mm
Szerokość 400 mm
Głębokość 400 mm

NOWOŚĆ!

FILTRACJA MGŁY OLEJOWEJ - ELEKTROFILTR

Zasada działania

Filtr elektrostatyczny to plaster miodu podłączony do specjalnego transformatora o okreslonych parametrach, który wyłapuje mgłę i odprowadza do zbiornika obrabiarki. Okres oczyszczania bardzo długi od 6 -12 miesięcy. Wyjmuje sie wkład rurowy metalowy i wystarczy go przemyć wodą. Filtr elekotrostatyczny może być podłączony bezpośrednio do obrabiarki lub do kolektora zbiorczego. Oferujemy aplikacje do pojedynczych maszyn oraz zbiorcze kolektory.

Budowa:
  • filtr mgły olejowej i chłodziwa – aerozoli z obrabiarek CNC, oparów pyłowych i cząstek stałych.
  • wbudowany wentylator odśrodkowy.
  • plaster miodu cylindryczny jako filtr komórkowy opatentowany w 30 krajach
  • specjalnie zaprojektowany transformator wysokiego napięcia, co gwarantuje automatyczne oznaczanie statusu operacyjnego (pokazuje kiedy dokonać czyszczenia).
  • plaster miodu, filtr elektrostatyczny rurowy łatwy do czyszczenia.
Parametry techniczne:
ModelWydatek powietrza (m3/h)Skuteczność oczyszczaniaMateriałWymiary (dł ./ szer. / gr.)Moc (W)Prąd
BSG-216J-10001000≥ 99%Łagodna obudowa z blachy stalowej wykończona epoksydową powłoką proszkową.1024/620/6021180220V, 50Hz
BSG-216J-20002000 ≥ 99%Łagodna obudowa z blachy stalowej wykończona epoksydową powłoką proszkową.1464/830/7241270220V, 50Hz

 

Galeria zamontowanego urządzenia  (kliknij obrazek w celu powiększenia)

Instalacje o dużych wydajnościach (10 - 100 tys m3/h)  (kliknij obrazek aby powiększyć)

Przykład elektro-filtracji hali fabrycznej i maszyn procesowych. W układzie wbudowany bypass i kurtyny przeciwpożarowe – tylko dla substancji łatwopalnych. Substancje płynne (oleje, chłodziwa, areozole, tłuszcze itp.) spływają do specjalnego zbiornika centralnego lub kilku lokalnych. W układzie wbudowany rekuperator do oziębiania spalin z temp. 400 st. C do 50 st. C.

Przykłady połączeń instalacji - (kliknij obrazek aby powiększyć)