Przedsiębiorstwo Technik Inżynierskich
Vacat - Technika
26-001 Masłów, Dąbrowa 351 A

Filtr-mgly-olejowej-Demister-03  Mgła olejowa na ogół stanowi produkt uboczny procesów wykorzystujących oleje opałowe, oleje smarowe, oleje hydrauliczne lub wysokotemperaturowe produkty polimerowe. Jak powstaje?

Zanim odpowiemy na pytania o powstawanie i filtrację mgły olejowej zastanówmy się, czym jest mgła olejowa. Mgłę olejową można porównać do mieszaniny powstałej po wymieszaniu wody z olejem. Powstała mieszanina jest mieszaniną heterogeniczną, w której z łatwością obserwujemy rozproszone kropelki oleju zawieszone w wodzie. To samo zjawisko zachodzi w fazie gazowej. Mgła olejowa odpowiada drobnym, lotnym, oleistym kropelkom zawieszonym w cząsteczkach pary.

Jak powstaje mgła olejowa?

Jak już wspomnieliśmy, mgłę olejową tworzą oleje opałowe, oleje smarowe, oleje hydrauliczne lub wysokotemperaturowe produkty polimerowe. Substancje te mogą tworzyć z fazy ciekłej drobne dyspersje w powietrzu na dwa sposoby:

Rozpylanie

Z rozpylaniem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy płyn utrzymywany pod wysokim ciśnieniem przechodzi przez cienką szczelinę. Wówczas ma on tendencję do rozpylania i tworzenia drobnych kropelek. Rozpylanie to zjawisko, które może powstawać dobrowolnie (np. w procesach spalania) lub zachodzić w niepożądany sposób (np. ze względu na rozszczelnienie zbiornika wysokiego ciśnienia). W obu przypadkach produktem ubocznym omawianego zjawiska jest mgła olejowa.

Parowanie i zarodkowanie spowodowane wzrostem temperatury

Parowanie i zarodkowanie to zjawisko często obecne w zakładach przemysłowych. Przyrosty termiczne danej substancji są związane ze średnim wzrostem energii kinetycznej cząstek, która powoduje zwiększoną tendencję do parowania. W sytuacji, w której omawiane oleje wcześniej zetkną się z gorącymi powierzchniami mają one tendencje do ponownego parowania. Jeśli natomiast olej obecny w fazie parowej napotyka na chłodny obszar, wartość ciśnienia pary olejowej znacznie spada, co powoduje kondensację substancji i powstawanie mgły olejowej.

Filtracja mgły olejowej

Filtracja mgły olejowej jest konieczna z punktu widzenia szkód, jakie może ona wyrządzić w środowisku produkcyjnym. Obecność mgły olejowej w pomieszczeniach naraża zdrowie pracowników na niebezpieczeństwo, utrudnia utrzymanie porządku i naraża przedsiębiorstwo na konsekwencje nieprzestrzegania norm jakości powietrza w pomieszczeniu. Do filtracji mgły olejowej służy demoister. Demoister nazwany również filtrem substancji kleistych jest specjalnym urządzeniem filtrującym, którego zadaniem jest filtracja mgły olejowej oraz innych lepkich substancji i ich usuwanie z otoczenia. Dobór urządzenia oraz sposobu jego montażu jest podyktowany specyfiką procesu produkcyjnego. Demoister może być podłączony bezpośrednio do urządzenia lub do kolektora zbiorczego, podczas gdy olej odzyskany w procesie filtracji może zostać oczyszczony i ponownie wykorzystany.