Przedsiębiorstwo Technik Inżynierskich
Vacat - Technika
26-001 Masłów, Dąbrowa 351 A

wysys1  Określenie skimmer nie powinno być obce żadnemu właścicielowi basenu czy wanny SPA, w których pełni ono funkcję filtra przeznaczonego do oczyszczania wody i zbierania znajdujących się w niej zanieczyszczeń – liści, drobnych gałęzi, płatków kwiatów, martwych owadów czy kurzu. W branży przemysłowej skimmer ma nieco inne zastosowanie. Czym jest? Do czego służy?

Skimmer to urządzenie należące do grupy urządzeń czyszczących. Zdaniem jednych jest to jak najbardziej adekwatna klasyfikacja, zdaniem innych traktowanie skimmera jako urządzenia czyszczącego jest mylące. Wynika to z faktu, iż podstawowym zadaniem urządzenia jest nie tyle czyszczenie zbiorników, ile ich opróżnianie. Są jednak sytuacje, w których skimmer jest wykorzystywany w całym procesie czyszczenia. Dotyczy to przede wszystkim zbiorników bezodpływowych, które zostały zamontowane w danym miejscu na stałe lub których gabaryty znacząco utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ich relokację. Jako, że nie można ich wyjąć, ich czyszczenie musi się odbyć w miejscu instalacji, a to uniemożliwia zastosowanie profesjonalnych myjni przemysłowych. Dlatego na każdym etapie czyszczenia takich zbiorników towarzyszy nam właśnie skimmer.

Do czego służy skimmer?

Zanim skupimy się na procesie czyszczenia zbiorników z wykorzystaniem wysysarki pneumatycznej, jak często nazywany jest skimmer, omówimy jego podstawowe zastosowanie. Skimmer jest urządzeniem przeznaczonym do podciśnieniowego opróżniania zbiorników, zagłębień oraz studzienek z cieczy i zawieszonych w niej zanieczyszczeń różnej wielkości i struktury. Urządzenie doskonale sprawdza się do czyszczenia maszyn i urządzeń. Efektywnie zbiera opiłki, wióry, emulsje, oleje, a nawet piasek. W praktyce pozwala to na skuteczne wysysanie medium o różnych gęstościach i stopniu zanieczyszczenia. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż różne modele wysysarek są dedykowane do pracy z medium o określonych parametrach, dlatego przed opróżnieniem zbiornika warto się upewnić, ze pracujemy z odpowiednim urządzeniem.

Mycie zbiorników przy pomocy skimmera

Jak już wspomnieliśmy skimmer może być wykorzystywany w całym procesie czyszczenia zbiorników. Standardowo zbiorniki nieprzymocowane na stałe są opróżnianie z cieczy i poddawane czyszczeniu w profesjonalnej myjni do zbiorników. W sytuacjach, w których demontaż zbiornika jest bardzo trudny lub niemożliwy skutecznym sposobem na jego oczyszczenie jest praca z wysyarką pneumatyczną. Czyszczenie w tym przypadku składa się z kilku etapów – w zależności od pojemnika i jego zastosowania. Najpierw zbiornik jest oczyszczany z zawartości. Następnie wprowadza się do wnętrza medium czyszczące (np. wodę z detergentem). W większości przypadków medium jest wtłaczane pod ciśnieniem, co pozwala na skuteczne oczyszczenie całego wnętrza zbiornika. Następnie skimmer jest wykorzystywany do wyssania zanieczyszczonego medium. Czyszczenie może się zakończyć na tym etapie lub obejmować dodatkowo etap płukania. W przypadku, w którym zbiornik wymaga płukania do wnętrza wlewana jest czysta woda, której zadaniem jest zebranie resztek detergentu i zanieczyszczeń. Następnie jest ona wysysana. Pusty zbiornik jest przekazywany do ponownego użytku.